HUOM! MUUTTUNUT KELLONAIKA!
Trio Teos konsertoi Simelius-salissa lauantaina 12.10. klo 19. Liput 12€ / 6€
Kouvolatalonkahvio palvelee ennen konserttia ja väliajalla.
Kreeta-Julia Heikkilä, viulu
Jaani Helander, sello
Jaan Ots, piano
Viulisti Kreeta-Julia Heikkilä ja sellisti Jaani Helander ovat Helsingin kaupunginorkesterin jäseniä ja Sibelius-Akatemian opettajia. He ovat myös perustaneet Helsinki Chamber Music Festivalin ja toimivat sen taiteellisina johtajina.
Aktiivisen konserttipianistin uran lisäksi Jaan Ots on kapellimestari, joka johtaa säännöllisesti esityksiä muun muassa Tallinnan oopperassa ja Helsingin Aleksanterin teatterissa.
”Trio Teos on energinen ja vetovoimainen suomalais-virolainen pianotrio jossa soittavat Kreeta-Julia Heikkilä, viulu, JaaniHelander, sello ja Jaan Ots, piano. Persoonallista ja ennakkoluulotonta, mutta tyylikästä ohjelmistoa esittävä trio aloitti toimintansa vuonna 2017 ja on siitä asti esiintynyt Suomessa ja Virossa mm. Aino Acktén konserttisarjassa, Tallinnan kamarimusiikkijuhlilla. Vuonna 2019-2020 trio esiintyy mm. Helsinki Chamber Music Festivalilla, Kaustisen Kamarimusiikkiviikolla, WAM:in konserttisarjassa Turussa ja Porvoon Taidetehtaassa. Konserttitoiminnan lisäksi trio valmistelee ohjelmistoa debyyttilevyänsä varten vuonna 2019.” Lähde: Kaustisen kamarimusiikkiviikko. https://kamarimusiikkiviikko.net/trio-teos/
Jaani Helander pitää musiikkiopiston oppilaille sellokurssin PKMO:n tiloissa samana päivänä klo 11.00 alkaen.